Мемоари
Съюз на физиците в България
Bulgarian English
По повод 120 годишнината от рождението на академик Георги Наджаков
НАЧАЛО
ПЪРВО СЪОБЩЕНИЕ
2 и 3 СЪОБЩЕНИЕ
РЕЗЮМЕТА
ПРОГРАМА
ДОКЛАДИ

Р Е З Ю М Е

Приноси на физиката в изследванията и технологичното развитие
на кварца и кварцовите прибори в България

Лозан Спасов
Институт по физика на твърдото тяло, БАН
lozan_spassov@abv.bg

       Докладът е посветен на приноса на нашата физика в научните изследвания, технологичното развитие и производството на кварцови прибори в нашата страна.

       В хронологичен ред са проследени предпоставките и условията при които се поставя началото на научните и технологичните изследвания и производството на синтетичен кварц и кварцови прибори в България. Представени са и проблемите пред специалистите от Базата за развитие и внедряване(БРВ) към Завода за електронни преобразователни елементи (ЗЕПЕ) при разработката на първите кварцови резонатори за УКВ радиостанции и ролята на физиците от БАН и Физическия факултет на СУ “Климент Охридски” за решаване на проблема с подготовката на кадри и квалификацията на производствения персонал в областта на кварца и кварцовото производство.

       През 1973 г. по инициатива на академик Милко Борисов между Единния център по физика при БАН и “Завода за електронни преобразователни елементи” – София е подписан “ Договор за научно обслужване и подготовка на кадри” за нуждите на кварцовото производство. Под ръководството на академик М. Борисов е подготвена и съгласувана “Програма за научно сътрудничество и взаимопомощ” в обастта на акустоелектрониката между “Института по физика на твърдото тяло” при БАН, Физическия факултет на СУ”Кл.Охридски” и ЗЕПЕ с БРВ.

       За подготовка на специалисти за нуждите на ЗЕПЕ професор М.Борисов въвежда редовен курс по “Увод във физиката на твърдото тяло” за студенти по физика. Организира и вечерен курс за следдипломна квалификация на специалисти от ЗЕПЕ по “Акустични и оптични вълни в твърди тела”. Насочва асистенти и аспиранти от ФзФ на СУ към научни и приложни изследвания в областта на кварца и кварцовите прибори. Подготвя дипломанти в областта на кварцовите прибори с участието на специалисти от БРВ при ЗЕПЕ. През 1977 г. академик М.Борисов създава сектор по “Акустоелектроника и акустооптика” в Института по физика на твърдото тяло (ИФТТ) при БАН, който по-късно преминава в лаборатория по Акустоелектроника. В него се разработват научно-изследователски теми и задачи, за изследване микрорезонаторни структути, свързани с развитието на акустоелектронните прибори и материали.

       Организира общи семинари и технически конференции по проблеми свързани с развитието на кварцовите прибори в България. Развива сътрудничество в областта на микроакустиката с наши и чуждестранни учени и специалисти чрез участие на Национални и Международни форуми.

       В доклада са представени някои резултати от научни и технологични изследвания получени в лабораториите на Единния цетър по физика при БАН, както и проекто-конструкторски разработки в областта на кварца и кварцовите прибори, реализирани в БРВ и внедрени в ЗЕПЕ.

       България края на 80-те години се превърна в една от най-бързо развиващите се страни в областта на кварцовите кристали и прибори за честотен контрол в Европа и третата страна в света (след САЩ и Япония), която усвои промишлено производство на Монолитни кварцови филтри – една върхова за времето технология.

Ключови думи: Кварцови резонатори, България

Начало

Музей по история на физическите науки в България
ИНСТИТУТ ПО ФИЗИКА НА ТВЪРДОТО ТЯЛО "АКАДЕМИК ГЕОРГИ НАДЖАКОВ"
Българска Академия на Науките
бул. Цариградско шосе 72, София 1784
Тел.: +359 (0)2 979 58 31; GSM +359 (0)899 75 05 90
Факс: +359 (0)2 416 93 57
E-mail: gkamish@issp.bas.bg

Създаден: 14 юни 2016 г.
Променен: 1 март 2017 г.