|
|
|
|
|
|
Искрен Азманов |
Съобщава се неизвестната ранна връзка между професор Радослав Цанов и неговия студент Норберт Винер, продължила непрекъснато между двамата. Изучена е връзката на езикознанието с кибернетиката и мястото на фотоелектретите. Съдържанието е принос към биографиите на Радослав Цанов, Норберт Винер и Георги Наджаков.
През 1976 година почина американският философ професор Радослав Андреев Цанов. Той е роден през 1887 година в София. Известен е като учител, педагог, философ, мислител между елита на Америка поради своите изключителни приноси и главно поради своя произход. Той е завършил Роберт колеж в Цариград. През 1981 година автобиографията на създателя на кибернетиката, Норберт Винер, е преведена на български със заглавието “Аз бях вундеркинд”, което значи дете гений. В нея се съобщава, че професорът му по философия от 1911 година е българин и през 1953 година продължава да му е приятел. Преводачът не дава подробности за Радослав Цанов.
Само с едно кликване на мишката компютърът оперира с различни езици и цифрови програми,. Тези програми са в съгласие с нормите на граматиката и правилата на всеки език. Автоматичен превод е възможен, но особеностите на всеки език са различни и този проблем е логично непреодолим. Очевидно математическата квалификация и познаването на определен език са приносът на Норберт Винер, който създаде най-значимото нещо в цивилизацията.
А Наджаков с откриването на фотоелектретното състояние зае главно място при електронното създаване и предаване на образи. То днес намира приложение в предаването на образи по Интернет, при копирните и електронните фото техники. Като съединим уникалността на двамата ерудити, Радослав Цанов и Норберт Винер и добавим Наджаков ще намерим наш крупен влог.
Георги Наджаков е създател на ядрената енергетика в България с приноси към атомната програма, което следва да припомним.
Ключови думи: Радослав Цанов, Норберт Винер, Георги Наджаков
Създаден: 18 февруари 2016 г.
Променен: 1 март 2016 г.