|
|
|
|
|
|
Пенка Стоева [1], Алексей Стоев [1], Явор Шопов [2] |
В доклада са представени основните данни, получени по време на наблюденията на пълни слънчеви затъмнения в периода 1961 – 2009 година, осъществени с усилията на специалисти, работещи в Българската академия на науките, Софийския университет и Народните астрономически обсерватории и планетариуми в България. Отбелязани са усилията на българските учени за коопериране и координация на усилията на всички наблюдателни екипи в ивицата на пълната сянка, както в предварителната организация, така и по време на пълното слънчево затъмнение и в процеса на публикуване на наблюдателните резултати.
Показани са резултати, посветени на изследването на хромосферата на Слънцето, определянето на интегралния блясък на слънчевата корона, изучаването на бялата и монохроматичната светлина на короната, нейната структура и поляризация, фотометрия и колориметрия на короната. Също така, са представени някои от основните резултати, получени при спектрофотометрия на характерни коронални и хромосферни линии. Разгледани са и основните резултати, получени при определянето на границите и взаимодействието на праховата корона на Слънцето, както и нейните основни спектрални характеристики.
В доклада са показани и основните резултати по определянето на поправките към координатите на Луната по време на фазовата еволюция на пълното слънчево затъмнение.
Представени са и редица резултати по изучаване на влиянието на Слънцето върху земната атмосфера по време на затъмнителното явление, редица геофизични ефекти, както и наблюдения върху състоянието на йоносферата на Земята по време на пълно слънчево затъмнение.
Ключови думи: Пълно слънчево затъмнение, Бяла и монохроматична корона, Структура и поляризация на слънчевата корона, Електронно съдържание и състояние на йоносферата, Астрометрия на Луната
Създаден: 1 юли 2016 г.
Променен: 1 март 2017 г.