Мемоари
Съюз на физиците в България
Bulgarian English
По повод 120 годишнината от рождението на академик Георги Наджаков
НАЧАЛО
ПЪРВО СЪОБЩЕНИЕ
2 и 3 СЪОБЩЕНИЕ
РЕЗЮМЕТА
ПРОГРАМА
ДОКЛАДИ

Р Е З Ю М Е

Творческото "хоби" на бележития учен акад. Г. Наджаков

Стефан Балабанов
Институт по физика на твърдото тяло - БАН
sbalab@issp.bas.bg

       Проследява се творческият път на акад. Г. Наджаков от неговата специализация през 1925 – 1926 година в Париж. Проф. Пол Ланжвен му определя темата: “Фотопроводимост на сярата“ така и уредите – прецизни квадрантни електрометри. Тези изследвания са от областта на обемните фотоелектрични свойства на сярата.

       Втората от двете публикации по темата е посветена главно на поляризационните свойства, от които идва и новата идея за съществуване на фотоелектретно състояние на веществата. Продължилите изследвания довеждат автора до идеята, че при едновременно действие на електрическо поле и светлинна енергия в сярата се създава фотоелектретно състояние. Горните резултати са публикувани през 1937 – 1939 година.

       Още във втората си публикация (от специализацията в Париж) акад. Г. Наджаков разглежда и фотоволтаичния ефект на Бекерел и опитите на учени да го обяснят. Според нашия учен механизмът на ефекта трябва да се търси в наличието на фотопроводимост на веществата. През 1937 година той предлага на асистента Р. Андрейчин да започне изследване в тази област, което води и до първата защитена у нас докторска дисертация през 1940 година. Всички електрометрични изследвания и тук са проведени с квадрантен електрометър, а самият ефект е известен като: Контактно-потенциален фотоволтаичен ефект на Наджаков – Андрейчин.

       По-нататък в настоящият доклад се описва стила и методите на работа на акад. Г. Наджаков с младите студенти и асистенти от катедрата по Опитна физика. По–късно (след 1960 година) вече в новата сграда на института акад. Г. Наджаков организира ново звено – секция Научна апаратура и специални въпроси. Основна е неговата лична лабаратория с няколко инжинери и майстори. Няколко други лаборатории се формират с колеги с изградени интереси в дадена област като: електрофотография; електронни процеси на повърхността на полупроводници; полупроводници при високи налягяния; електронен парамагнитен резонанс. <Р/P>

       Накрая се разглеждат разбиранията на акад. Г. Наджаков към прекомерното научно планиране и свободното търсене на нови теми по нови идеи, което трябва да се отнася и до всички научни и технически сътрудници на секцията и целия Институт.

Ключови думи: Георги Наджаков

Начало

Музей по история на физическите науки в България
ИНСТИТУТ ПО ФИЗИКА НА ТВЪРДОТО ТЯЛО "АКАДЕМИК ГЕОРГИ НАДЖАКОВ"
Българска Академия на Науките
бул. Цариградско шосе 72, София 1784
Тел.: +359 (0)2 979 58 31; GSM +359 (0)899 75 05 90
Факс: +359 (0)2 416 93 57
E-mail: gkamish@issp.bas.bg

Създаден: 11 август 2016 г.
Променен: 1 март 2017 г.